Nawigacja

DYREKTOR i KADRA PEDAGOGICZNA NASZ PATRON HYMN GIMNAZJUM SZTANDAR SZKOŁY HISTORIA GIMNAZJUM - PIERWSZE DZIESIĘCIOLECIE CHARAKTERYSTYKA SZKOŁY od 2005r. EWALUACJA - raporty

O szkole

HISTORIA GIMNAZJUM - PIERWSZE DZIESIĘCIOLECIE

 

1999/2000

1 września 1999 roku o godz. 14.00 Burmistrz Miasta i Gminy Cedynia pan Adam Zarzycki dokonał otwarcia nowej szkoły – GIMNAZJUM W CEDYNI. Pierwszym dyrektorem szkoły została pani WIESŁAWA CHWAT. Do klas pierwszych przyjęto 84 uczniów z terenu całej gminy. Wszyscy uczniowie otrzymali indeks gimnazjalisty z rąk Pani Dyrektor. Rozpoczął się nowy okres w dziejach polskiego szkolnictwa – swoją działalność rozpoczęły gimnazja . 

Tradycją naszej szkoły się organizacja DNI INTEGRACYJNYCH dla nowych uczniów. W tych dniach  odbywały się spotkania z wychowawcami klas pierwszych, poznawanie terenu szkoły i przede wszystkim Jarmark Cudów – czyli wspólna zabawa integracyjna.
 

2000/2001

Jedną z najważniejszych imprez jaka się odbyła w drugim roku "życia gimnazjum" były DNI ANTYKU. Uczniowie wraz z nauczycielami w ramach ścieżki edukacyjnej „ Kultura polska na tle tradycji śródziemnomorskiej” przygotowali cykl imprez z antycznym tłem. Sale lekcyjne przeobraziły się w starożytne miejsca, wszyscy mieli odpowiednie przebrania. Na scenie wystawiono sztukę pseudoantyczną „Orfeusz w piekle”, odbyła się rewia mody antycznej i oczywiście nie mogło zabraknąć zmagań sportowych podczas Igrzysk Olimpijskich. Na koniec pozostawiono Antyczne Potyczki Intelektualne – co stanowiło podsumowanie DNI ANTYKU w cedyńskim gimnazjum. Na zakończenie całej zabawy zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymali wieńce laurowe. W roku tym wydany został pierwszy numer gazety szkolnej STYK. Całość numeru tego i następnych przygotowali, opracowali, wydrukowali uczniowie z małą pomocą opiekunów.

W czerwcu 2001 zorganizowana została z dużym rozmachem druga ważna impreza: PIKNIK RODZINNY. Całość imprezy zorganizowali uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami a przedstawiono wyniki tej pracy na stadionie oraz w amfiteatrze w Cedyni. W czasie tego pikniku pokazano przedstawienie teatralne „Grunt to rodzinka”, odbył się przegląd talentów szkolnych, aukcja prac uczniów, pokazy gimnastyczne oraz zawody sportowe z udziałem rodziców, ich dzieci a uczniów szkoły i nauczycieli gimnazjum. Motorower oraz dwa rowery to nagroda za dobre wyniki w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Uczniowie Piotr Pociej, Zbigniew Pawlukowski oraz Piotr Prędkowski wraz z opiekunem Piotrem Misiurą zajęli w powiatowej rywalizacji IV miejsce.

2001/2002

Zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Panią Wiesławę Chwat zastąpił pan ADAM FEDOROWICZ. Rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się na nowo powstałych OBIEKTACH SPORTOWYCH. Boisko do piłki ręcznej, koszykówki, bieżnia i skocznia do skoków w dal – to nowe obiekty, które mają służyć rozwojowi sportowemu uczniów Gimnazjum i Szkoły Podstawowej. Dużym echem odbił się sukces naszego ucznia Pawła Waszaka w wojewódzkim konkursie „WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA”. Paweł pod kierunkiem Pani Elżbiety Artyszuk zajął w tym konkursie pierwsze miejsce i wrócił wzbogacony o rower górski. Rok ten kończy się sprawdzianem. Po raz pierwszy w historii przeprowadzone są TESTY KOMPETENCJI. Wyniki testów są bardzo ważne. Od ich wyników zależy to, czy uczniowie dostaną się do wybranych szkół.

2004/2005

 

Zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Pana Adama Fedorowicza zastąpił pan MARIAN DUKARSKI.
 

 

 

2005/2006

Zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Pana Mariana Dukarskiego zastąpiła pani JOANNA PATRZYKOWSKA . Nowej pani dyrektor udało się pozyskać z MEN ok. 60 tys. na doposażenie nowych pracowni gimnazjalnych. W ramach tej inicjatywy zyskaliśmy dla gimnazjum: kompletnie wyposażony gabinet nauczania indywidualnego, instrumenty muzyczne dla zespołu instrumentalno - wokalnego oraz wyposażenie czytelni multimedialnej.

2006/2007

 

 

 

 

Nasza szkoła ubiegała sie o finansowanie projektu z Europejskiego Funduszu Społecznego “SZKOŁA RÓWNYCH SZANS” -projekty rozwojowe szkół w województwie zachodniopomorskim. Projekt szkolny "MASZ WYBÓR- MASZ SZANSĘ  - DYDAKTYCZNO - WYRÓWNAWCZE I KULTURALNO-TERAPETYCZNE ZAJĘCIA POZALEKCYJNE" został zaaprobowany i dostaliśmy środki finansowe na jego realizację w wysokości 90 249 zł. Przede wszystkim będą to zajęcia dodatkowe, których celem jest podwyższenie poziomu wyników nauczania. Jednak w ofercie  mamy też takie, które będą wpływały nie tylko na rozwój intelektu ale i wszechstronny rozwój uczniów m.in. poprzez: koła sportowe, dziennikarskie, medialne, zainteresowań.

12 CZERWCA 2007 SZKOLE NADANO IMIĘ MIESZKA I. Długo czekaliśmy na tę uroczystą chwilę, ale było warto . Uroczystość okazała się wspaniałym wydarzeniem i podsumowaniem ogromnej pracy uczniów, nauczycieli i rodziców a przede wszystkim okazaniem wspaniałomyślności przez naszych sponsorów, którzy ufundowali wspaniały sztandar i tablicę pamiątkową.

18 czerwca - DZIEŃ SPORTU W RAMACH DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH - WAKACJE Z GŁOWĄ. Pierwsza część programu to były zajęcia w ramach programu profilaktycznego. Część druga to zawody sportowe. Pogoda dopisała, kiełbaski były smaczne, a młodzież dobrze się bawiła.

22 CZERWCA - UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO. Dla większości dzień radosny, ale niektórzy muszą poczekać na odtańczenie tańca zwycięstwa - postanowili wdrażać się do rygoru szkolnego już od sierpnia, kiedy to zgłoszą się na egzamin poprawkowy. Niektórzy nie będą mieli szansy na taki egzamin, bo przesadzili ze szkolnym lenistwem. 

2007/2008  

 

                               

W maju 2007 nasza szkoła  została zakwalifikowana do realizacji projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Celem projektu jest umożliwienie uczniom zamieszkującym obszary wiejskie zdobycia nowych umiejętności, rozwijanie zainteresowań i pogłębienie swojej wiedzy - czego efektem będzie lepszy start przy wyborze szkół ponadgimnazjalnych. W ramach projektu są prowadzone różne zajęcia pozalekcyjne - dydaktyczne, sportowe oraz koła zainteresowań.

Z chwilą rozpoczęcia roku szkolnego przystępujemy do realizacji szkolnego projektu "Masz wybór- masz szansę" dydaktyczno-wyrównawcze oraz kulturalno-terapeutyczne zajęcia pozalekcyjne. Pierwszy tydzień to zajęcia organizacyjne oraz informacyjne, odbył się podział uczniów na grupy, wybór zajęć. Również szeroko informowaliśmy rodziców o realizacji programu, zachęcając ich do pomocy w aktywizacji swoich dzieci.  

 

Działania w których mogli uczestniczyć uczniowie:

 

 

 

 

1.    „Polubić matematykę" - zajęcia wyrównawcze z matematyki dla uczniów kl.I, II, III.

2.    „Egzamin nie taki straszny" -przygotowanie do egzaminu uczniów klas trzecich (obie części - z uwzglednieniem: języka polskiego, matematyki, fizyki, chemii, biologii, wos, historii i sztuki)

3.    „Ortograffiti” - zajęcia specjalistyczne dla uczniów dyslektycznych

4.    Koło matematyczne dla uczniów zdolnych(dla uczniów klas 1 i 2),

5.    Koło geograficzne z zaplanowanymi  licznymi wycieczkami.

6.    Koło redakcyjne (gazeta szkolna Styk)

7.    Koło teatralne "Maska" - z zaplanowanymi wyjazdami na sztuki teatralne

8.    Koło medialne

9.    Koła językowe: język angielski i język niemiecki

10.          „Świat nauki poznawany przez doświadczenia i zabawę” - zajęcia w ramach biologii

11.          Gra w badmintona

12.          Tenis stołowy

13.          Mała akademia pływania - wyjazdy na basen


Dzięki uczestnictwu w programie mogliśmy zakupić sprzęt potrzebny do realizacji poszczególnych działań m.in. laptop wraz z drukarką na potrzeby koła medialnego, stoły tenisowe oraz komplety rakiet tenisowych (szał gry w czasie przerw i wolnych godzin – stoły są dostępne przez cały dzień), zestawy do gry w badmintona (siatki, rakiety), nagrywarka DVD (dzięki której archiwizujemy filmy pokazujące działalność szkoły), bindownica, laminator, gilotyna do papieru. Naprawdę sprzęt ten był nam potrzebny (do tej pory nie wiemy jak mogliśmy bez tego funkcjonować). Dokonaliśmy zakupu wielu materiałów dydaktycznych na potrzeby uczniów naszej szkoły (książki, ćwiczenia).

Wielkim zainteresowaniem uczniów cieszyły się wycieczki: Słowiński Park Narodowy, Park Narodowy Ujście Warty (w ramach koła geograficznego), wycieczka do Świnoujścia i Międzyzdrojów dla uczestników kół językowych, wycieczka i wejście do teatru w Szczecinie (Pleciuga, operetka). Dużym powodzeniem cieszyły się wyjazdy na basen.

Szczególną rolę pełnić miały zajęcia przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego dla uczniów klas trzecich. Uczestnicy tych zajęć mieli szansę powtórzyć  materiał szkolny , pracować z przykładowymi testami gimnazjalnymi. Cel tych zajęć był oczywisty: lepiej zdasz egzamin – masz większe szanse dostać się do dobrej szkoły czy klasy, masz szansę nadrobić zaległości by osiągać lepsze wyniki w szkole średniej. Zajęcia są tak zorganizowano, by KAŻDY uczeń klasy trzeciej mógł wziąć udział w większości naszych działań – wystarczyło tylko chcieć!

 

2008/2009  

 

 

 

W dniach 20 – 21.03.2009 r. w hali Międzynarodowych Targów Szczecińskich odbyły się wojewódzkie eliminacje X Szkolnej Giełdy Turystycznej „Przygoda” organizowanej przez Forum Turystyki Regionów i Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.  W ramach giełdy GIMNAZJUM im. MIESZKA I w CEDYNI zajęło I miejsce w konkursie przeznaczonym dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pt. „Zachodniopomorskie w zmysłach”. W ramach tego konkursu gminę Cedynia dzielnie reprezentowali następujący gimnazjaliści: Patrycja Tyczyńska, Aldona Orłowska, Monika Martyka, Olga Nawrot, Daria Wojtkiewicz, Martin Bandyszewski i Ernest Fyk oraz opiekunowie pani Renata Misiura i pan Sylwester Blachnierek.  Młodzież chwaliła się swoimi umiejętnościami manualnymi: przy warsztacie tkackim i haftach, było ognisko słowiańskie i walka na miecze. Przy własnoręcznie wykonanych dekoracjach i bogato zastawionych stołach smacznie wyglądały i smakowały swojskie wyroby kulinarne przygotowane przez panie z cedyńskich Kół Gospodyń Wiejskich oraz nauczycielki. W sumie szkoły prezentowały 24 miejscowości lub gminy z województwa zachodniopomorskiego. Cedyńskie gimnazjum po raz pierwszy wystąpiło w tego typu konkursie i od razu zajęło I miejsce, awansując tym samym do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w dniach 9 – 10 maja 2009 roku na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Gimnazjaliści z Cedyni zaprezentowali się również w konkursie pt. „Pasje regionu” towarzyszącym imprezie głównej, który miał formę teatralną prezentując ziemię cedyńską w spektaklu pt. „Spacerkiem po Cedyni”. Przygotowany pod opieką pani Stelli Blachnierek, występ artystyczny nawiązywał do pięknej i bogatej historii naszego regionu, został wzbogacony muzyką, śpiewem i tańcami. Gimnazjaliści celująco wypromowali swoją szkołę i gminę. Zwiedzający cedyńskie stoisko mogli oglądać przygotowaną przez młodzież prezentację multimedialną, tomik wierszy o urokach gminy, tematyczne prace plastyczne oraz mnóstwo fotografii z różnych szkolnych imprez i wycieczek. Były także rozdawane gadżety z logo szkoły i Cedyni. Sympatycznym akcentem okazały się także rozmowy  młodzieży ze znakomitymi gośćmi imprezy: Posłem PO panem Sławomirem Preissem, Wicemarszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego panem Witoldem Jabłońskim. Gimnazjaliści dali się poznać jako oczytani, inteligentni młodzi ludzie mający duże poczucie humoru, bogatą wiedzę historyczną oraz wiele ciekawych pomysłów. Ranga imprezy była naprawdę wyjątkowa, bo to już X.  - jubileuszowa Giełda Turystyczna. Tym większa nasza radość, satysfakcja i duma z dobrze wykonanej pracy.

 

 

2009/2010  

1 września 2009 obchodziliśmy X.lecie naszego gimnazjum. Pierwsza dziesięciolatka za nami. Dalszą historię szkoły można śledzić w szkolnych kronikach. Zapraszamy do lektury:)
 

Wiadomości

Kontakt

  • Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni
    ul.Żymierskiego 21
    74-520 Cedynia
    woj. zachodniopomorskie
  • 91 414 41 11

Galeria zdjęć